Hrvatski Nacionalni Obrazovni Standard

HNOS
   (Hrvatski Nacionalni Obrazovni Standard)

Riječ je o reformi školstva koju je provodila Vlada i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa RH. Školske godine 2005./2006. HNOS se provodio kao pilot projekt u 5% ili 49 osnovnih škola u Hrvatskoj. Naša škola bila je uključena u pilot projekt HNOS-a.

Naglasak u navedenoj reformi se stavlja na rasterećivanje učenika reduciranjem programskih sadržaja i uvođenjem suvremenijih metoda rada u nastavi.

Nastava se temeljila na iskustvenom, doživljajnom, timskom i istraživačkom radu. Težilo se tome da usvojena znanja budu funkcionalna i trajna, a učenje djeci zanimljivo i privlačno. Cilj školovanja ne smije biti tek puko usvajanje informacija nego osposobljavanje djeteta za uspješno prilagođavanje kurturološkim i tehnološkim promjenama kroz cijeloživotno učenje.

Djecu bi prema HNOS-u trebali naučiti kako učiti, kako kritički misliti i djelovati, kako komunicirati. Škola bi trebala biti mjesto u kojem će sva djeca biti uspješna, naravno, prema svojim sposobnostima i područjima interesa. Različitim učenicima odgovaraju različiti stilovi poučavanja.

Naročito su važna zajednička (timska) mjesečna planiranja i programiranja učitelja, koji na razrednim sjednicama i aktivima dogovaraju i planiraju teme i sadržaje rada prema 13 HNOS sastavnica za određeni vremenski period.

Nastojimo biti «škola po mjeri učenika».

U školi se promijenila organizacija nastave, sve je više blok satova, međupredmetnih korelacija, terenske i istraživačke  nastave što učenike izrazito veseli. Učitelji koriste metode grupnog rada i rada u parovima, pa se tako učenici bolje međusobno upoznaju, uče se suradnji i podjeli poslova, a postizanje rezultata postaje im zajednički cilj.

Ugodno radno ozračje i više rada u grupama postiže se novim rasporedom klupa u razredu. Pogledajte na slikama neke od primjera njihova rada.