Projekt „Odgoj u solidarnosti"

Zbog pandemije i nemogućnosti provođenja određenih humanitarnih akcija za ovu školsku godinu koje su bile planirane projektom „ Odgoj u solidarnosti,“ učenice vjeronaučne grupe: Darija Bošković, Klara Domazet, Anita Ivelić, Dora Ivić, Dijana Kralj, Maja Ruščić, Sara Smoljko i Rita Urlić zajedno sa svojom vjeroučiteljicom Dijanom Ćubelić odlučili proučavati život i djelovanje nekih svetaca iz naših krajeva. Nakon oca Ante Gabrića i Majke Tereze odlučili su se za oca Lina Maupasa koji je rođen u Velom Varošu, a kršten u crkvi sv. Križa.
Istraživali su njegov život i djelovanje.

Razlog zašto su se odlučili za njega je što je rođen u Velom Varošu i što je bio pun milosrđa prema najodbačenijim slojevima društva tog vremena, bolesnima, siromašnima i zatvorenicima. To je ujedno i zadaća njihova projekta „Odgoj u solidarnosti“- osposobiti učenike za prepoznavanje i uvažavanje vlastitih i tuđih potreba, poštivanje različitosti i djelatno sudjelovanje u humanitarnim akcijama i aktivnostima koje moralno, materijalno i duhovno podižu razinu kvalitete življenja drugih osoba.

O njegovom životu istraživali su na internetu. Stupili u kontakt i sa župnikom iz župe sv Križa don Mihaelom Jelavićem i bratimima iz Velog Varoša. Njegova bista nalazi se i u crkvi sv. Križa, kao i spomen ploča na njegovoj rodnoj kući u Varošu. Vjerujemo da će sve one koji se budu upoznali sa životom oca Lina potaknuti da još više i bolje budu solidarni prema svima koji su potrebni naše pomoći.

Bilo bi nam drago da i iz naše sredine bude proglašen svetim jedan takav čovjek koji je živio život u solidarnosti. Postupak beatifikacije za njegovom svetošću pokrenut je 1942 i još je u tijeku.

Budući da učenici petih razreda iz vjeronauka uče o hrvatskim svecima i blaženicima, htjeli su ih upoznati sa životom i djelom jednog takvog koji je na glasu svetosti i predstavili ga na satu
vjeronauka 5.a i 5.b razredu. Projekt je trajao dva mjeseca.

objavio: Boris Aračić   datum: 16. 10. 2020.

« Travanj 2024 »