Datum objave: 11. lipnja 2024.
Kategorija: Naslovnica

DANI OTVORENIH VRATA U UDRUZI GLUHIH I NAGLUHIH OSOBA GRADA SPLITA I ŽUPANIJE SPLITSKO – DALMATINSKE

Prigodom dana otvorenih vrata u Udruzi gluhih i nagluhih osoba grada Splita i Županije splitsko-dalmatinske, 7. lipnja 2024., naša školska klapa pod vodstvom prof. Bojane Vukičević i grupa „Srce za druge“ pod vodstvom s. Jelene Marević, predstavili su dva velika projekta koja su odradili kroz ovu školsku godinu.

Na samom početku sve prisutne je pozdravio predsjednik Udruge Ivan Pervan i prevoditeljica Suzana Denić. Iskazali su nam dobrodošlicu i radost što smo s njima i što širimo ljepotu hrvatskog znakovnog jezika (HZJ).

Nakon pjesme „Dobro jutro“ , koju je otpjevala naša klapa uz pratnju Marka Zekića na gitari i znakovanje ekipe iz grupe „Srce za druge“, naši dečki su predstavili cijeli projekt "Ljepota znakovnog jezika" u koji su zajedno uložili puno truda. Projekt je osmišljen na način da se svim uzrastima u osnovnoj školi prikaže važnost HZJ, kulturu odnosa i komunikacije sa osobama koje su gluhe i nagluhe, te poštivanje svih potreba ovih osoba sa strane čujućih.

(za više kliknite na opširnije)

Za svaki uzrast je pripremljena prezentacija koja govori o HZJ, znakovna abeceda, naš odnos prema gluhoj osobi, te uz priču ili crtani, određene igre za ponavljanje, kao i prigodni letak.

U projekt su uključeni i dosadašnji radovi, snimljena priča i kratki film za koje su dečki sami napravili scenarij, oslikavali pozadine priče, glumili, snimali i montirali. Dakle, u potpunosti njihova ideja i realizacija.

Neizostavna je suradnja sa školskom klapom i školskim zborom, gdje u raznim prigodama spremamo zajedničke pjesme uz prevođenje na HZJ. Od posebne je važnosti ovogodišnji zajednički projekt "Dalmatinska pisma u varoškoj kali kroz znak i zvuk" , gdje smo zajedničkim snagama htjeli pokazati ljepotu dalmatinske klapske pjesme u ambijentu našeg Varoša i naših kala, te naš dalmatinski izričaj prenijeti na HZJ i približiti ga gluhim i nagluhim osobama, te na taj način potaknuti i čujuće osobe na učenje HZJ.

Cijeli ovaj naš rad ne bi imao ovakvu draž i ljepotu da nema dugogodišnje suradnje s Udrugom gluhih i nagluhih osoba grada Splita i Županije splitsko-dalmatinske, a posebno Suzanom Denić, prevoditeljicom koja nam je, kao vanjski suradnik, stalna podrška u radu.

Ovo naše predstavljanje završili smo pjesmama „Čija je ono divojka“ i „Kaleto moja draga“.

Nakon zajedničkog fotografiranja, zadržali smo se u druženju dijeleći obostrane doživljaje radosti i zajedništva.

Svečani doček prvaša

Učenici 2.a i 2.b sa svojim učiteljicama Lindom Perutović Mardunović i Brankom Radetić Čaljkušić su pripremili svečani doček prvaša.Našim novim učenicima želimo dobrodošlicu, uspjeh u školskim klupama i radost druženja sa svojim vršnjacima.