POSJET CENTRU SLAVA RAŠKAJ

Folkolorni ples za Slavu Raškaj

U predblagdansko vrijeme kad se prisjećamo važnosti ljubavi, poštovanja i uvažavanja bližnjih posjetili smo centar Slava Raškaj. Cilj je bio upoznati nove prijatelje i sklapati nova prijateljstva jer kroz igru i razgovor djeca uče od djece o sebi i drugima. U pratnji defektologinje Zore Jović, psihologinje Ivanke Todorić i časne sestre Terezije članove folklorne i novinarske grupe u ime škole Marjan prigodnim, toplim riječima prisutne je pozdravila učenica Katarina Kutleša. Folklorna skupina je pod voditeljstvom profesorice Mirande Poljak otplesala splitske plesove, Moju diridiku i Slavonsko kolo (Monfrina). Imali smo priliku porazgovarati s gospođom Željkom Paleka, ravnateljicom centra.

Tko su vaši štićenici i koliko ih imate?

Naši štićenici, njih 125, su djeca i mladež s oštećenjem govora i sluha te djeca i mladež s cerebralnim oštećenjima.

Tko su vaši zaposlenici?

Stručni radnici, defektolozi, terapeuti.

Kako je organizirana nastava u centru?

Kroz jutro od 8 do 13 sati je predviđena terapija, a poslijepodne ostaje za učenje. U okviru centra djeluju osnovna i srednja strukovna škola.

Kako se provodi slobodno vrijeme?

Slobodno vrijeme ispunjeno je odmorom, druženjem, izlascima,

Koje slobodne aktivnosti imaju vaši štićenici?

Štićenici mogu odabrati, ovisno o svojim sklonostima, dramsku grupu, likovnu grupu, zbor ili boćanje. Dramska grupa je najpopularnija slobodna aktivnost, djeca je najčešće biraju.

Na dramsko- plesno- glazbenoj smotri stvaralaštva osoba s posebnim potrebama INKAZ sudjelovao je i vaš centar. S kojim ste točkama nastupali?

Ove godine sudjelovali smo s dramsko- glazbenom točkom: To moje more. Pohvaljeni smo za nastup.

Ostaju li vaši štićenici poslije završene škole s vama u kontaktu?

Ostaju. Neposredno nakon završenog školovanja često se javljaju, a kako vrijeme prolazi ti kontakti su rjeđi.

Antonija Matić, 8.a

« Studeni 2018 »