SRETAN USKRS

Svim učenicima i djelatnicima Osnovne škole Marjan, kao i svim ljudima koji danas slave najvažniji kršćanski blagdan, želimo miran i blagoslovljen dan Kristovog uskrsnuća. Neka nam svima donese ljubav, zadovoljstvo i blagostanje.

Uskrs je najveći blagdan kršćanstva, dan uskrsnuća Isusa Krista, koje se dogodilo treći dan od njegova raspeća.

Dan na koji se slavi blagdan uskrsnuća računa se 40 dana od Pepelnice.

Kršćani slave Kristovo uskrsnuće i pobjedu nad smrti i otkupljenje grijeha, a tradicija Uskrsa nastavak je još duže tradicije čovjekova slavljenja buđenja prirode nakon zime...

USKRSNI OBIČAJI U HRVATSKOJ

Na početku bijaše pisanica
- Pisanica je poklon, često je dariva momak djevojci,pa se na njoj pronađu i poruke poput Ovo se jaje za poljubac daje - kaže prof. Josip Barlek.

BLAGOSLOV JELA
Uskrsna jaja (pisanice), uskrsni krijes i blagoslov jela dio su narodnih običaja vezanih uz najznačajniji kršćanski blagdan. Blagoslov jela stara je crkvena i pučka tradicija našega naroda.

USKRSNI RECEPTI

Svečanosti Uskrsa pridonosi i bogatstvo blagdanskog stola - od šunke, mladoga luka i kuhanih jaja, preko domaće juhe i pečenja, do kuglofa, pince i slasnih torti.

objavio: Vesna Čavka   datum: 8. 4. 2012.

« Travanj 2024 »